Laisvos valios iliuzija

Žmonės priima sprendimus kur kas anksčiau, nei jiems atrodo, teigiama naujausioje neuromokslininkų tyrimų išvadoje, praneša wired.com.

Vokietijos mokslininkai, naudodami smegenų skenavimo įrangą, galėjo nuspėti  tiriamųjų asmenų sprendimus 7-10 sekundžių anksčiau prieš jiems pradedant suvokti, kad daro sprendimą.

Tiriamųjų, stebimų funkciniu magnetinio rezonanso aparatu (FMRI), buvo prašoma priimti paprastą sprendimą – paliesti mygtuką kaire arba dešine ranka.

Iš pradžių smegenys aktyviausiai veikė regione, kuris siejamas su aukštesniojo planavimo operacijomis, vėliau suaktyvėjo už jutimų integraciją atsakinga smegenų dalis.

Šis nuolat pasikartojantis smegenų veikimo modelis leido mokslininkams tiksliai nuspręsti tiriamųjų pasirinkimą dar tuomet, kai patiems tiriamiesiems atrodė, kad jie vis dar renkasi sprendimo būdą.

„Mūsų sprendimai yra detaliai parenkami smegenų „užkulisiuose“. Kai mes juos imame svarstyti sąmoningai – didžiausia darbo dalis jau būna padaryta.“ – sako studijos bendraautorius Džonas Dilanas Hainesas iš Makso Planko instituto.

Tokie tyrimų rezultatai dar kartą priverčia žmones užduoti paprastus, bet šimtmečius žmoniją kankinančius klausimus – ar žmogus turi laisvą valią, ar jis sąmoningai renkasi sprendimus, ar pasirinkimo laisvė tėra iliuzija?

Norėdami atsakyti į šį klausimą, pažvelkime į žemiau nei žmogus esantį gamtos lygmenį – augalinę gamtą. Bet kurio augalo sėkla turi tik jai būdingą informaciją, kurioje detaliai aprašytos visos jos savybės ir jai skirto brandos proceso tiksli įvykių seka. Vadinasi, iš bet kurios sėklos išaugs tik ją atitinkantis daigas: iš kviečio – kviečio varpa, iš rugio – rugio varpa, iš miežio – miežio ir t.t. Kas gali keistis ir kokia galimų pakitimų priežastis? Gali keistis tik augalų kokybė, bet ne charakteris. Nuo ko tai priklauso? Nuo aplinkos: žemės kokybės, šilumos kiekio, saulės spindulių, šeimininko.

Lygiai taip pat žmogus: savo charakterio pakeisti negali, jam numatytų įvykių pakeisti negali, jam duodamų norų pakeisti negali. Tai ką jis tada gali keisti? Jis gali keisti tiktai savo aplinką – tik čia žmogui palikta valios laisvė! Tik keisdamas savo aplinką, kuri savo ruožtu keis ir jį, žmogus gali žengti  auktšesnės kokybės pasaulėjautos link!

Vincas Andriušis

2 Komentaras

Filed under Uncategorized

2 responses to “Laisvos valios iliuzija

  1. Atgalinis pranešimas: Laisvos valios iliuzija | Vinco Andriušio BLOG'as

  2. Puikus straipsniukas. Esmė trumpai.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s