Penki moksliniai eksperimentai, demonstruojantys realybės iliuziškumą (1)

kok-579x434

„Eksperimento rezultatai priklauso nuo paties eksperimentuotojo“

Jeigu ir yra pasaulyje toks žmogus, kuris iki galo supranta, kas yra kvantinė mechanika, tai jis turi būti pakilęs aukščiau jos, aukščiau mūsų realybės. Tai turbūt svarbiausias dalykas, kurį reikia pradžioje suprasti. Žinoma, daugelis fizikų išmoko naudotis dėsniais ir netgi numatyti kvantiniais skaičiavimais pagrįstus reiškinius. Tačiau iki šiol neaišku, kodėl eksperimento stebėtojas lemia sistemos elgesį ir priverčia ją pereiti į vieną iš dviejų būsenų.

Pateiksiu kelių eksperimentų su jų rezultatais, kurie neišvengiamai keisis esant stebėtojo įtakai, pavyzdžius. Jie parodo, kad kvantinė mechanika praktiškai susiduria su sąmoningos minties įtaka materialiai realybei.

Šiandien egzistuoja daugybė kvantinės mechanikos interpretacijų, tačiau Kopenhagos variantas, kurio bendruosius postulatus 1920 m. suformulavo Nilsas Boras ir Verneris Heizenbergas, turbūt yra pats garsiausias.

Kopenhagos interpretacijos pagrindas buvo banginė funkcija. Tai matematinė funkcija su informacija apie visas įmanomas kvantinės sistemos būsenas, kuriose ji yra vienu metu. Ši interpretacija tvirtina, kad sistemos būsena ir jos padėtys kitų būsenų atžvilgiu gali būti nustatytos tik stebėjimu. Pati banginė funkcija naudojama tik tam, kad būtų galima matematiškai apskaičiuoti sistemos buvimo vienoje ar kitoje būsenoje tikimybę.

Galima sakyti, kad po stebėjimo kvantinė sistema tampa klasikine ir iš karto nustoja egzistuoti kitose būsenose, išskyrus tą, kurios buvo rasta. Atsirado tokios išvados priešininkų, garsios A. Einšteino frazės „Dievas nežaidžia kauliukais“ šalininkų, bet spėjimų ir skaičiavimų tikslumas laimėjo.

Vis dėl to Kopenhagos interpretacijos šalininkų mažėja, ir svarbiausia šio mažėjimo priežastis yra paslaptingas ir momentinis banginės funkcijos kolapsas (kritimas) eksperimento metu. Garsus Ervino Šredingerio teorinis eksperimentas su vargšu katinėliu turi pademonstruoti šio reiškinio absurdiškumą. Nagi, prisiminkime detales.

Uždaroje juodoje dėžėje, į kurią yra įdėtas buteliukas nuodų ir mechanizmas, galintis bet kuriuo momentu atsitiktinai sudaužyti buteliuką ir išlieti nuodus, sėdi juodas katinas. Pavyzdžiui, buteliuką galėtų sudaužyti skylantis radioaktyvus atomas, kurio tikslus skilimo pradžios laikas nežinomas. Žinoma tik branduolio skilimo pusėjimo trukmė (laikas, per kurį suskyla pusė atomo branduolių), kurios metu skilimas kiekvienu momentu tikėtinas 50 proc.

Akivaizdu, kad išorėje esančiam stebėtojui dėžės viduje esantis katinas yra dviejų galimų būsenų: arba jis gyvas, jeigu buteliukas su nuodais dar nesudužęs, arba ne. Abi šias galimas būsenas aprašo banginė funkcija, kuri laikui bėgant keičiasi.

Kuo daugiau laiko praeina, tuo didesnė tikimybė, kad buteliukas suduš. Tačiau, kai tik atidarę dėžę sustabdome eksperimentą, banginė funkcija kolapsuoja, išnyksta, ir iš karto matome šio negailestingo eksperimento rezultatą.

Iš tikro, kol stebėtojas neatidarys dėžės, katinas ištisai balansuos tarp gyvenimo ir mirties, kitaip sakant, bus miręs ir gyvas vienu metu. Jo lemtis iš dalies yra stebėtojo rankose. Šį absurdą ir nurodė Šredingeris.

Parengė Vincas Andriušis

Pradžia 

Tęsinys pasirodys savaitės bėgyje

http://www.mintis.info

Reklama

Komentarų: 1

Filed under Uncategorized

One response to “Penki moksliniai eksperimentai, demonstruojantys realybės iliuziškumą (1)

  1. Atgalinis pranešimas: Penki moksliniai eksperimentai, demonstruojantys realybės iliuziškumą (2) | Rytas - Vinco Andriušio BLOG'as

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s