Penki moksliniai eksperimentai, demonstruojantys realybės iliuziškumą (2)

Laser_Interference

1. Elektronų difrakcija

Pagal „The New York Times“ atliktą žymių fizikų apklausą, elektronų difrakcijos eksperimentas yra vienas iš pačių neįtikimiausių tyrimų mokslo istorijoje. Kas tai per eksperimentas? Yra šaltinis, kuris į šviesai jautrų ekraną spinduliuoja elektronų pluoštą, o tarp jų, skriejančių elektronų kelyje, kliūtis – varinė plokštelė su dviem vienodomis ir simetriškomis pailgomis angomis.

Kokio vaizdo galima tikėtis ekrane, jeigu elektronus mes įsivaizduojame kaip labai mažus krūvį turinčius rutuliukus? Dvi juostas ekrane, priešais varinėje plokštelėje esančias angas, kaip kad papurškus dažų per trafaretą. Tačiau iš tikrųjų ekrane atsiranda žymiai sudėtingesnis vaizdas, sudarytas iš didesnio skaičiaus pakaitomis išsirikiavusių baltų ir juodų juostų. Ką tai reiškia? Tai reiškia, kad per angas skriejantys elektronai elgiasi ne tik kaip dalelės, bet ir kaip bangos. Taip pat elgiasi ir fotonai bei kitos lengvosios dalelės.

Dar keisčiau, kad šio eksperimento rezultatas nesikeičia net jeigu yra spinduliuojamas ne elektronų pluoštas, o po vieną – vienas po kito. Tai parodo, kad net viena dalelė gali elgtis kaip banga ir vienu metu, tarytum susidvejindama, praeiti per abi angas. Šis postulatas, kai dalelės vienu metu gali demonstruoti tiek įprastas fizines, tiek egzotiškas bangines savybes, kvantinės mechanikos Kopenhagos interpretacijoje buvo vienas iš pagrindinių.

Tačiau prisiminkime stebėtoją – būtent jis šią painiavą padaro dar painesnę. Kai fizikai tokių eksperimentų metu instrumentais bandė nustatyti, kada per kurią angą iš tikrųjų pralekia elektronas, vaizdas ekrane staiga pasikeitė, tapo klasikinis: dvi šviesios juostos tiksliai prieš angas.

Panašu, kad elektronai akylam stebėtojui nenori atskleisti savo banginės prigimties. Tai dar aptarsime vėliau.

Parengė Vincas Andriušis

Tęsinys. Pradžia – https://andriusis.wordpress.com/2014/10/25/penki-moksliniai-eksperimentai-demonstruojantys-realybes-iliuziskuma/

Tęsinio laukite savaitės bėgyje

http://www.mintis.info

Reklama

Parašykite komentarą

Filed under Uncategorized

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s