Penki moksliniai eksperimentai, demonstruojantys realybės iliuziškumą (4)

20140719-205721

3. Šaldantis matavimas

Vienas iš pačių garsiausių dėsnių kvantinės fizikos pasaulyje yra Heinzenbergo neapibrėžtumo principas, pagal kurį neįmanoma nustatyti kvantinio objekto greičio ir padėties vienu metu. Kuo tiksliau mes matuojame dalelės impulsą, tuo netiksliau galime išmatuoti jos padėtį. Tačiau mūsų makroskopiniame pasaulyje kvantinių dėsnių, veikiančių mažąsias daleles, pagrįstumas paprastai lieka nepastebimas.

Profesoriaus Švabo iš JAV neseniai atlikti eksperimentai įnešė gana svarų indėlį į šią tuščią sritį. Kvantiniai efektai šiuose eksperimentuose buvo pademonstruoti ne elektronų ar fuleronų molekulių lygmenyje, kurių skersmuo yra maždaug 1 nm, o su stambesniu objektu – plonyte aliuminine juostele. Tokia juostelė iš abiejų pusių buvo pritvirtinta taip, kad jos vidurinė dalis liktų pakibusi ir galėtų vibruoti esant išoriniam poveikiui. Be to, šalia buvo pastatytas įrenginys, galintis tiksliai fiksuoti juostelės padėtis. Eksperimento metu buvo pastebėta keletas labai įdomių dalykų. Visų pirma, bet koks matavimas, susijęs su objekto padėtimi, darydavo įtaką tiriamam objektui – po kiekvieno matavimo juostelės padėtis pasikeisdavo.

Eksperimentuotojai juostelės padėtį nustatė labai labai tiksliai, ir tokiu būdu, pagal Heizenbergo principą, pakeitė jos impulsą, vadinasi, ir padėtį. Antra, kas buvo labai netikėta, kai kurie matavimai atšaldė juostelę. Tai rodo, kad stebėtojas gali pakeisti fizikines dalelės charakteristikas vien savo buvimu.

Parengė Vincas Andriušis

Tęsinys. Pradžia – https://andriusis.wordpress.com/2014/10/25/penki-moksliniai-eksperimentai-demonstruojantys-realybes-iliuziskuma

http://www.mintis.info

Reklama

Parašykite komentarą

Filed under Uncategorized

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s