Penki moksliniai eksperimentai, demonstruojantys realybės iliuziškumą (5)

20140719-210552

4. Užšąlančios dalelės

Žinome, kad nestabilios radioaktyvios dalelės suyra ne tik teoriniuose eksperimentuose su katytėmis, bet pačios savaime tikrovėje. Kiekviena dalelė turi vidutinį savo amžių, kuris, pasirodo, gali pailgėti stebint budriam stebėtojui. Šis kvantinis efektas buvo nuspėtas dar septintąjį praėjusio amžiaus dešimtmetį, o jo nepriekaištingas eksperimentinis įrodymas buvo aprašytas straipsnyje, kurį pateikė grupė mokslininkų, vadovaujamų fizikos mokslo Nobelio premijos laureato Volfgango Keterlio iš Masačiusetso technologijų instituto.

Šiame darbe tiriamas sužadintų nestabilių rubidžio atomų skaidymasis. Tik paruošus sistemą, atomai buvo sužadinami lazeriniu spinduliu. Stebėjimas vyko dviem režimais: nenutrūkstamu, kai sistema nuolatos gaudavo mažus šviesos impulsus, ir impulsiniu, kai sistema tam tikrais laiko tarpais gaudavo galingesnį šviesos impulsą.

Gauti rezultatai visiškai atitiko teorinius spėjimus. Išoriniai šviesos efektai sulėtina dalelių skaidymąsi, gražindami jas į pradinę būseną, kuri nėra artima skaidymosi būsenai. Šio efekto dydis tai pat atitiko prognozes. Sužadintų nestabilių rubidžio atomų maksimalus amžius pailgėjo 30 kartų.

Parengė Vincas Andriušis

Tęsinys. Pradžia – https://andriusis.wordpress.com/2014/10/25/penki-moksliniai-eksperimentai-demonstruojantys-realybes-iliuziskuma

http://www.mintis.info

Reklama

2 Komentaras

Filed under Uncategorized

2 responses to “Penki moksliniai eksperimentai, demonstruojantys realybės iliuziškumą (5)

 1. Labas vakaras,

  Kadangi neradome jokių kontaktų rašome Jums čia. Esu Anomalija.lt vyr. redaktorius Vytautas Liubauskas. Mus sudomino kai kurie straipsniai kurie yra patalpinti https://andriusis.wordpress.com puslapyje. Norėtume paklausti, ar Jūs leistumėte mums perspausdinti kai kuriuos įrašus Anomalija.lt portale? Anomalija.lt portalą aplanko daugiau nei 120,000 unikalių vartotojų per menėsį (http://www.hey.lt/details.php?id=anomalija), taip pat turime aukšta Google Pagerank įvertinimą (4). Andriusis.wordpress.com puslapį nurodytume kaip pagrindinį šaltinį su aktyvia nuoroda į jūsų svetainę.

  Būtų malonu, kad šį komentarą po perskaitymo ištrintumėte.

  Lauksime Jūsų atsakymo el. paštu anomalija (@) anomalija.lt

  Pagarbiai,
  Vytautas Liubauskas, Anomalija.lt

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s