Farmacijos košmaro židinys Amerikoje

__896a47

„Geriausias pacientas – kuo ilgiau gyvenantis amžinas ligonis“

Mirčių dėl vaistų perdozavimo skaičius auga jau 11 metų iš eilės. Daugiausia gyvybių nusineša priklausomybę sukeliantys nuskausminamieji vaistai. Vien 2010 metais JAV buvo užregistruotos 38 329 mirtys dėl jų perdozavimo. Iš jų 60 proc. atvejų buvo padauginta pagal receptą išrašytų vaistų, jie pagal mirtingumo rodiklį aplenkė narkotikus.

Pagal statistiką 30 milijonų amerikiečių vartoja antidepresantus, iš jų – kas ketvirta moteris. Nors amerikiečiai sudaro 5 proc. pasaulio gyventojų skaičiaus, jie suvartoja 50 proc. vaistinių preparatų ir 80 proc. visų nuskausminamųjų priemonių.

Pagal receptą išduodami nuskausminamieji preparatai pražudo daugiau amerikiečių nei heroinas ir kokainas kartu sudėjus. JAV apie 15 proc. visų vyresniųjų klasių mokinių piktnaudžiauja receptiniais preparatais. 2013 metais amerikiečiai apie 280 milijardų dolerių išleido vaistams.

Paskaičiuota, kad JAV gydytojai kiekvienais metais išrašo apie 259 milijonus nuskausminamųjų vaistų receptų, 70 proc. amerikiečių vartoja bent vieną receptinį preparatą.

Daugelis gydytojų ir pacientų nesuvokia, kokią priklausomybę gali sukelti šie vaistai, todėl dažnai juos išrašo net tais atvejais, kai skausmą galima sumažinti mažiau pavojingomis priemonėmis. Vaistams nuo nemigos ir nerimui malšinti, kartu ir diazepamui, priskiriama 30 proc. mirtinų atvejų. Receptinių vaistų populiarumą didina vyraujantis mitas, kad farmacinės priemonės yra žymiai mažiau pavojingos nei gatvėje platinami narkotikai.

Problema ne gydymas, o priežastis. Pagrindinė priežastis yra tos pačios Amerikos visam pasauliui peršama ir aktyviai reklamuojama vartotojiška kultūra, kurios ryškiausias bruožas – savanaudiškumas kitų sąskaita, bet kokia kaina. Nors tai geriausiai matoma vyriausybių, verslo magnatų veikloje, kartu ir farmacijos korporacijų, kurios gydymą pavertė verslu, jis tampa mūsų visų bendru bruožu.

Šiuo bruožu grįsti santykiai lemia žmonių susvetimėjimą, o susvetimėjimas – depresiją, vidinę tuštumą, beprasmybės pojūtį. Tai tarytum grandininė reakcija, labai sparčiai plintanti ne tik Amerikoje, bet ir visame pasaulyje. Žinoma, tai naudinga farmacijos verslo magnatams, ir kol vaistų gamyba bus verslininkų rankose, jų gamyba ir vartojimas tik didės, žmonės bus sąmoningai prie jų pratinami.

Vienintelis priešnuodis šiam reiškiniui – skiepyti ir ugdyti visuomenėje integralius ir pozityvius žmonių tarpusavio santykius, kurie ištrauktų žmones iš beprasmybės, nusivylimo ir depresijos liūno, grąžintų santykių svarbą kaip būtiną vertybę, galinčią generuoti gerą nuotaiką ir teikti gyvenimo pilnatvės pojūtį, kurio apimtas žmogus turės imunitetą nuo visų ligų.

Parengė Vincas Andriušis

http://www.mintis.info

Reklama

Parašykite komentarą

Filed under Uncategorized

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s