Etapiškas ugdomojo proceso charakteris

kids-1

Kaip ir mums žinomi gamtos ciklai sudaryti iš keturių bei juos vienijančios priežasties – tikslo, taip ir ugdomąjį procesą sudaro keturi vienas kitą papildantys bei palaikantys etapai:

1. Pirmasis (parengiamasis) ugdomojo proceso etapas – tai pačių ugdytojų saviugda (asmeninė ir tarpusavio).

Varomoji jėga – kiekvieno ugdytojo (pirmiausia ugdytojų kolektyvo vadovo) profesionaliai atliekamas rūpinimasis savimi ir kitais ugdytojais, kaip ugdomojo proceso draugais, ir jų rūpinimasis auklėtiniais, kol kas netiesioginis.

Šitas etapas – ugdytojų kolektyvo vystymosi pradžia, jų vidinio pasirengimo darbui su ugdytiniais periodas.

2. Antrasis etapas (pereinamasis) – dviejų ugdomojo proceso grandžių sujungimo etapas: ugdytojų saviugdos grandis (tęsiama ir tobulinama) jungiama su ugdytinių ugdymo grandimi.

Čia ima veikti nauja varomoji jėga: tiesioginis ugdytojų ugdomasis rūpestis (atviras ir nematomas) ugdytiniais. Ugdytojų kolektyvas jau tiesiogiai veikia kaip branduolys.

3. Trečiasis etapas (pagrindinis) – tai trijų ugdomojo proceso grandžių suvienijimo etapas: ugdytojų saviugdos (tęsiama ir tobulinama), ugdytinių ugdymo (tęsiama ir tobulinama) ir ugdytinių saviugdos (asmeninės ir tarpusavio).

Prie jau veikusių dviejų ugdomojo proceso jėgų prisideda iš jų kylanti ir mažiausiai matoma jėga – ugdomasis rūpestis vienas kitu ir kiekvieno savimi. Šitas etapas pats ilgiausias.

4. Ketvirtasis etapas (uždarantis ciklą) – tai keturių ugdomojo proceso grandžių sujungimo etapas: ugdytojų saviugdos (tęsiama ir tobulinama), ugdytinių ugdymo (tęsiama ir tobulinama), ugdytinių saviugdos (tęsiama ir tobulinama) ir ugdytojų ugdymas iš ugdytinių pusės – prisideda mažai matomas ugdytinių ugdomasis rūpinimasis ugdytojais.

Šio rūpesčio pagrindas yra ugdytinių pagarba ir reiklumas ugdytojų, kaip bendro kūrybinio proceso draugų, atžvilgiu.

Šis iš keturių ugdomojo proceso etapų sudarytas ciklas turi veikti ne kaip uždara karuselė (sistema) plokštumoje, o kaip viso proceso dalyvius į viršų keliantis serpantinas.

Parengė Vincas Andriušis pagal I. P. Ivanovo knygą „Begalinės grandinės grandis“

http://www.mintis.info

Reklama

Parašykite komentarą

Filed under Uncategorized

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s