Egoizmas ir malonumas – du nesuderinami dalykai

1030-polyarnie-protivopolozhnosti-1000

Neįmanoma pasitenkinti egoistiškai. Tuo momentu, kai malonumą kurianti šviesa būna pasiruošusi patekti į norą, mes jaučiame tik trumpą jos prisilietimo akimirką, ir noras tučtuojau užgęsta.

Mažuose malonumuose ne taip stipriai, ne itin aiškiai jaučiame, kad malonumo šaltiniui prisilietus prie noro, jie iš karto vienas kitą anuliuoja, ir abu išnyksta, įvyksta anihiliacija*. Tačiau dideliuose noruose, kurių žmogus labai siekia ir ilgai apie juos svajoja, arba tokiuose malonumuose, kuriuos teikia lytinis aktas arba kūryba, – ten žmogus tuoj pat jaučia, kad malonumas netrunka nė sekundės ir išnyksta, pagal tą patį principą blėsta ir atsiminimas apie jį.

Kodėl? Todėl, kad egoistinis noras ir malonumas negali būti kartu, egzistuoti vienas kitame – noras gauti negali išlaikyti savyje malonumo.

Kas yra egoistinis noras? Tai noras gauti sau, į save, šviesos teikiamo malonumo trūkumas, kurį formuoja pats malonumo šaltinis, panašiai kaip pasiūla sukuria paklausą. Jie yra priešingi savo savybėmis, kaip pliusas ir minusas, šiaurė ir pietūs, juoda ir balta ir pan. Noro gauti kredo – viską gauti nieko neatiduodant, šviesos – teikti malonumą be jokio asmeninio suinteresuotumo. Todėl egoistinis noras ir negali išlaikyti savyje šviesos, o kartu ir jos teikiamo malonumo, nes neturi vietos jai – neturi jos savybių. Jie yra visiškai priešingi savo prigimti ir todėl nėra, ko tikėtis, kad jie kada nors galės būti kartu!

Ar yra būdas išeiti iš šio užburto rato, kurį suka nuolatiniai noro ir jo anihiliacijos svyravimai? Taip, tai įmanoma, jeigu norimą gauti malonumą nukreipsime ne į save, o į išorinį šaltinį, savo aplinką. Tokiu būdu mes šviesos teikiamą malonumą perleistume per savo norą ir jis negesintų, neanuliuotų noro gauti, o mes, tokiu būdu įgiję savyje šviesos savybę – savybę teikti malonumą, – nuolatos jaustume jos teikiamą malonumą išorėje.

*Anihiliacija (lot. nihil – niekas) – fizikos terminas, žymintis subatominės dalelės susidūrimą su ją atitinkančia antidalele ir jų virsmą naujomis antidalelėmis.

 Parengė Vincas Andriušis

http://www.mintis.info/

Parašykite komentarą

Filed under Uncategorized

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s